Ładowanie...
<< Aktualności

Obchody 76. Rocznicy Zagłady Żydów z Wieliczki

27-08-2018 00:00

W poniedziałek, 27 sierpnia, obchodziliśmy 76. rocznicę tragicznych wydarzeń w historii Wieliczki – zagłady około 10 tys. Żydów z naszego miasta i okolicznych miejscowości. Dla uczczenia pamięci ofiar tej tragedii na Rynku Górnym w Wieliczce oraz cmentarzu żydowskim odbyły się uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie.

Przy tablicy umieszczonej na budynku kamienicy Rynek Górny 7, Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, Sekretarz Gminy Wieliczka Adam Marek Panuś, Starosta Wielicki Jacek Juszkiewicz, członkowie Zarządu Powiatu Wielickiego Piotr Nowak i Jan Wandas oraz Dyrektor Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce Agnieszka Szczepaniak złożyli kwiaty. W uroczystościach udział wzięli ponadto: Tadeusz Luraniec Przewodniczący Rady Miejskiej w Wieliczce, Przewodniczący Krakowskiej Gminy Żydowskiej Tadeusz Jakubowicz oraz przedstawiciele Koła Przyjaciół Wieliczki, a także mieszkańcy Wieliczki.

Po złożeniu kwiatów na Rynku Górnym w Wieliczce, uczestnicy obchodów udali się na cmentarz żydowski, gdzie zapalono znicze i modlono się za zmarłych pod pomnikiem poświęconym ofiarom zagłady wielickich Żydów.

<< Aktualności
Wykonanie Piotr i Michał Jantos